• 1 Koronawirus
  W związku z sytuacją epidemiologiczną zajęcia odbywają się drogą elektroniczną
 • 2 Koronawirus
  W związku z sytuacją epidemiologiczną zajęcia odbywają się drogą elektroniczną
 • 3 Koronawirus
  W związku z sytuacją epidemiologiczną zajęcia odbywają się drogą elektroniczną
 • 4 Koronawirus
  W związku z sytuacją epidemiologiczną zajęcia odbywają się drogą elektroniczną
 • 5 Koronawirus
  W związku z sytuacją epidemiologiczną zajęcia odbywają się drogą elektroniczną
baner

Jubileusz 150-lecia szkolnictwa w Jadachach

 

30 maja 2014 r. w Zespole Szkół w Jadachach miały miejsce uroczystości jubileuszowe związane z rocznicą 150 lat szkolnictwa w Jadachach oraz 10 rocznicą nadania szkole imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 
     Po Mszy Św. w kościele parafialnym p.w. św. Maksymiliana, na ścianie budynku szkoły odsłonięta została tablica pamiątkowa ufundowana przez rodziców i mieszkańców. Młodzieżowa Orkiestra Dęta razem z zespołem mażoretek Diament z Chmielowa rozpoczęła oficjalną część uroczystości, na którą przybyło wielu zaproszonych gości.

     Dyrektor Zespołu Szkół w Jadachach – Bernarda Głowacka, w swoim wystąpieniu przypomniała historię szkoły, jej początki od roku 1864 i pierwsze lata działalności. – Warunki lokalowe były bardzo skromne, aż do roku 1911, kiedy wymurowano budynek z dwoma salami lekcyjnymi i mieszkaniem dla nauczyciela. Do 1941 roku działała czteroklasowa szkoła I stopnia, która została przemianowana na szkołę 5-klasową z trzema nauczycielami. W historii szkoły na przestrzeni lat było wiele ważnych dat. W 1956 roku do szkoły doprowadzono prąd, a w roku 1974 rozpoczęto jej rozbudowę. Powstanie Gimnazjum i powołanie Zespołu Szkół to już rok szkolny 2003/2004. Natomiast Kardynał Stefan Wyszyński jest patronem placówki od 31 maja 2004 roku.

     Wśród licznie przybyłych na jubileusz gości był tarnobrzeski wicestarosta Jerzy Sudoł, który przypominał, że szkoła w Jadachach jest stałym elementem pejzażu tej miejscowości, gminy, powiatu i regionu.  - Pamiętam, jak ta szkoła wyglądała jeszcze ćwierć wieku temu. Dzisiaj wygląda pięknie, tworzy harmonijna całość i jest znakomitym miejscem dla spotkań nie tylko dla uczniów i ich rodziców, ale także dla mieszkańców tej miejscowości – dodał wicestarosta.

     Także Wiesław Ordon – burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba, skierował słowa uznania dla dyrekcji i grona pedagogicznego. - Szkoła od wielu dziesięcioleci wypełnia zadanie edukacji i wychowania młodych mieszkańców Jadachów, stanowiąc ważny element życia społecznego. W przeciągu 150 lat nauczyciele oraz pracownicy oświatowi starali się odpowiadać na aktualne potrzeby uczniów i ich rodzin. Także dzisiaj szkoła dobrze realizuje swoją misję, działając dla dobra współczesnego pokolenia – mówił W. Ordon.

     Z okazji jubileuszu 150-lecia szkolnictwa w Jadachach wydano pamiątkową publikację oraz rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „Naród nie jest na dziś… Przeszłość jest jego siłą”, którego szkoła była organizatorem. Na konkurs wpłynęło 80 prac ze Szkół Prymasowskich z całej Polski, a honorowy patronat nad konkursem objął biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

 

 

 

Copyright © 2024. OPENMINT Rights Reserved.